Fuar

2023 Maktek Bursa Fuarındaydık

Bodor Laser, 2022’de 6156 adetten fazla lazer kesim makinesinin satıldığını duyurdu ve dünya çapında yıllık satış yeni rekoru kırdı.

Pandemi patladığından bu yana ,ithalat ve ihracat faaliyetlerinin büyük ölçüde engellenmesi nedeniyle üretim ve endüstriyel sektör faaliyetlerini duruldu, dolasıyla endüstriyel müşteri ile bağlı lazer kesim pazarı çok etkilendi .Bu kriz durumundan çıkan Bodor, 2019’dan 2022’ye kadar %32’lik etkileyici bir büyüme oranı elde etmeyi başardı. Bu önemli satış artışı, Bodor’un ,dünya lazer kesim ekipmanı pazarında önde gelen bir rolü olarak dayanıklılığının ve rekabetli marka olduğunu bir kanıtıdır.

Teknoloji Ar-Ge’sine artan yatırımla Endüstri 4.0’a adım atacak

Olağanüstü yıllık satış başarısı, Bodor’un teknolojik Ar-Ge yatırımlarını hızlandırma uygulamalarıyla desteklenmektedir. 2016 ile 2022 arasında Bodor, Ar-Ge yatırımında 30 kat artış bildirdi. Ayrıca Bodor, Ar-Ge ekiplerini Çin dışında genişleterek Almanya, ABD, Japonya ve Hindistan’da dört yurtdışı Ar-Ge merkezi kurdu.

Mart 2022’de, Bodor lazer taramalı lazer kesim teknolojisini yayınladı, mevcut lazer kesim çözümlerinde devrim niteliğinde bir teknik ilerlemenin yanı sıra yepyeni bir CNC lazer kesim ekipmanı kategorisinin oluşturulmasına işaret eden lazer taramalı Kesim Makinelerinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. . Bodor’un kendi geliştiği optik sistem cihazı, optik yol alanı programlama teknolojisi ve patentli işleme algoritması ile donatılmış olan taramalı lazer kesim modelleri, ultra yüksek verimlilikleriyle tanınır — makineler, çok çeşitli malzemeler üzerinde çalışabilir. aynı güce sahip geleneksel lazer kesim ekipmanları kıyasla daha hızlı ve daha kalın kesim yapabilir. Bu yeni teknoloji, yüksek yansımalı metal malzme sıra üretiminde ışın yansıması sorunlarını giderir.

İşgücü sıkıntısı, sınırlı çalışma saatleri ve işçilik maliyetleri gibi artan sorunlar, ekipman otomasyonunu ve dijitalleşmeyi üretim ortamında önemli bir trend haline getiriyor. Ayrıca, pandeminin ve küresel ekonomik gerilemenin endüstriyel üretim üzerindeki etkileri, sanayicinin otomatik ekipmanlardan yararlanarak uygun maliyetli üretime yönelmeleri için bir “uyandırma çağrısı”dır. Sektördeki trende ayak uyduran Bodor, yükleme-boşaltma, depolama ve akıllı parça ayırma performanslarını optimize etmek için otomasyon çözümleriyle entegre lazer Kesim Makineleri tasarladı. Buna ek olarak Bodor, ekipman yönetimi, maliyet analizi, sipariş yönetimi ve daha fazlasının işlevlerini tek bir görselleştirme yönetim platformunda birleştirerek geleneksel atölyeyi dijitalleştirilmiş üretim çağına taşıyan MES sistemini geliştiriyor.

Sıkı kalite güvence yaklaşımı ve müşteri odaklı hizmetler

Bodor’un yıllık satış büyümesine diğer önemli katkı, kuruluşun katı kalite kontrol sistemi ve çok yönlü, duyarlı hizmetlerinde yatmaktadır. Ekipman kalitesi en yüksek önceliğe sahip olan Bodor, üretim zincirinin her halkasının Avrupa standartlarına ve uluslararası kalite kontrol gerekliliklerine uygun olmasını sağlar. Temel taşı olan CE/ISO9001 sertifikası ile Bodor’un kalite güvence yaklaşımı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere 12 denetim prosedürünü kapsar: Sağlamlık denetimi için 650 ℃ termal yaşlanma işlemi; Hassasiyeti en üst düzeye çıkarmak için 3 eksenli inceleme ve konumlandırma vb. Ayrıca Bodor, tüm ekipman üretim sürecini yönetmek ve kaynağı izlemek için yapay zeka tabanlı bir Büyük Veri Bulut Merkezinden yararlanır; Üretim zincirinin izlenen 2200’den fazla bağlantısı, verilerin izlenebilir olmasını sağlamak için Makinelern ayrıntılı parametrelerini kaydeder.

Gidikçe daha rekabetçi hale gelen lazer kesim pazarında yön bulan Bodor, müşteri odaklı hizmetin kuruluşu bugün, uzun vadede ve gelecekte seçkin bir oyuncu haline getirdiğine inanıyor. Dünya çapında 180’den fazla hizmet ağıyla Bodor, yılların deneyimine sahip mühendisleri aracılığıyla 24 saat yerelleştirilmiş müşteri desteği sağlar. Müşterilerin bireysel taleplerine en iyi şekilde cevap veren müşteri hizmetlerini sunmak için yapay zeka teknolojisinin uygulaması onarım ve bakım çözümlerine de dahil edilmiştir. Bodor hizmet ekibi, satılan ekipmanın çalışma durumunun gerçek zamanlı izlenmesi için yapay zeka tabanlı bulut hizmet platformunu kullanır. Gerçek makine çalışma durumuna dayalı bir arıza uyarısı verildiğinde, servis uzmanları uyarıya yanıt verebilir ve en hızlı şekilde yardım sağlayabilir.

Geleceğine bak

2023’ün cari mali yılının ilk ayının sonu itibariyle, Bodor’un pazar büyümesine işaret eden işaretler devam ediyor. Lazer teknolojisi ile insan hayatını değiştirme temel misyonunu sürdüren Bodor, teknolojik yenilik ve değişimin ön saflarında yer alacaktır. Hızla ilerleyen kuruluş, değişken küresel pazarda zorluklara meydan okumak ve yeni rekor sonuçlar elde etmek için hazırlandı.